3 dôvody, prečo si naše zdravie zaslúži avokádo každý deň! A nejaký ten receptík k tomu.

3 dôvody, prečo si naše zdravie zaslúži avokádo každý deň - kulauSHOP.sk

Vedeli ste, že avokádo sa zaraduje medzi bobuľovité ovocie? Od našich čučoriedok má vzhľadom, využitím a chuťou ďaleko, ale zamilovali sme si ho aj tak. Má svoje špeciálne miesto v našich receptoch a výžive.

1. Avokádo obsahuje cez 20 rôznych vitamínov a minerálov

Najlepšie sú zastúpené vitamíny K, C, B5, B6, E, meď, draslík a kyselina listová, na ktorej dostatok si dávajú pozor hlavne tehotné ženy. Vitamín K potrebujeme pre silné kosti a zdravé srdce. Vitamín C podporuje náš imunitný systém, chráni pred srdcovo-cievnymi ochoreniami a udržuje pokožku bez vrások. Obsah draslíka v avokáde je vyšší ako v banánoch, ktoré sa ním preslávili. Ale žiadneho predávkovania sa báť nemusíte, práve naopak. Draslík v našej strave stále chýba a pomáha udržať si zdravý krvný tlak.
Neprehliadnuteľný je aj obsah luteínu a zeaxantínu, aminokyselín, ktoré udržujú náš zrak vo forme a zabraňujú tvorbe šedého zákalu. To všetko v balení bohatom na zdravé tuky a vlákninu, ktorá je dôležitá pre váš metabolizmus. Zo 100 gramov avokáda získate až 27% odporúčanej dennej dávky vlákniny.

2. Neobsahuje žiaden cholesterol a prospieva srdcu

Energetický hodnota avokáda je zo 77% tvorená tukom. Tuku má avokádo viac ako väčšina živočíšnych potravín, ale neobsahuje žiaden cholesterol. Obsahuje veľa zdravých mononenasýtených mastných kyselín, ktoré sú prospešné pre srdce. Najviac obsahuje kyseliny olejovej, ktorá sa spája so znížením množstva zápalov.

Podľa niektorých klinických štúdií dokáže avokádo znížiť celkovú hladinu cholesterolu, znížiť „zlý“ LDL cholesterol o 22%, ale zvýšiť hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu o 11%. Mononasýtené mastné kyseliny prospievajú srdcu, vďaka čomu avokádo zmierňuje rizikové faktory pre vznik srdcového infarktu.

3. Pomáha vstrebávať živiny zo zeleniny

Dôležitejšie ako to, koľko živín obsahuje naše jedlo je, koľko tých živín dokážeme z jedla vstrebať. Viac živín telo získa z brokolice, ktorá je naparená, ako z tej surovej, ale niektoré vitamíny a antioxidanty sú rozpustné v tukoch. Preto ich viac vstrebete ak pridáte trochu avokáda do svojho šalátu, z ktorého takto získate viac vitamínu A, D, E, K, karotenoidov a samozrejme antioxidantov. Preto by ste ku každému šalátu mali pridať nejaký zdroj zdravých tukov, ako sú semienka, oriešky alebo avokádo.

Ako si na avokáde pochutnať?

Avokádo sa skvelo hodí ku všetkám zeleninovým šalátom a jedlám.Guacamole, salsa alebo nátierky na stovky spôsobov. Pripraviť sa dá aj na sladko. Vďaka jeho jemnej chuti a krémovej konzistencií sa ľahko premení na čokoládový puding alebo na sladké kokosové nanuky, ktoré si pripravíte takto:

 

>>> Viac receptov s avokádom nájdete tu <<<

>>> Avokádo si u nás môžete aj kľudne objednať <<<

Komentáre

0 komentáre

Napíš komentár

Komentáre sú schvalované